Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 05.02.2016 14:14:54 

Stránky o rostlinách z čeledi podpětovitých

ZAJÍMAVOSTI

DRAŽÍM, DRAŽÍŠ, DRAŽÍME……

Potemnělá místnost, pouze v jasně osvětlené vitríně se blyští diamat ve tvaru srdce…ovzduší houstne napětím, všichni netrpělivě očekávají začátek dražby….a je to tady, první nabídky, jedna stíhá druhou, až přijde ta chvíle….poprvé, podruhé aaaaa potřetí, prodáno…. Kdo by neznal obrázky z nejznámějších aukčních síní…

   Často a ne jinak (i když ne tak slavnostní) je tomu i u zboží, o které stojíme, ale není běžnou koupí k mání. A tak to je i např. u afrických fialek, gesnerek a všeho potřebného pro pěstování. Jak si pořídit něco, co není u nás na trhu nabízeno????

   Což takhle zkusit své štěstí v aukcích a dražbách na netu, jako jsou např. Aukro či E-bay? Není to nic složitého, chce to jen trochu trpělivosti při zařizování nejpotřebnějších náležitostí a s chutí do toho. Ale…opět naše oblíbené ALE..

 E-bay funguje jako americká hlavní stránka (ebay.com) se spoustou poboček v různých zemích, ale největší a hlavní nabídka probíhá na centrálních amerických stránkách (nyní bude samozřejmě řeč hlavně o fialkách apod.). Nabízejí se zde stovky lístečků, rostlinek, hnojiv, květináčků a všeho možného i nemožného….časopisy, knihy.

   Pokud se ale chcete těchto aukcí zúčastnit aktivně (tj. dražit a přihazovat, případně prodávat), musíte se zde zaregistrovat (jde o vyplnění několika formulářů – POZOR!!! pravdivě vyplněných, neboť veškeré údaje jsou používány pro dodání zboží a platby), odeslat a cca 1-2 týdny počkat na ověření a potvrzení Vaší registrace a zřízení Vašeho účtu na této aukční stránce. Přes Váš ebay účet poté probíhají veškeré Vaše obchody, mailové kontakty, dotazy na prodejce apod.)

   Také a to je dosti důležité vědět, že v 80% případů je všemi prodávajícími preferována (i když akceptují platby kartami – je důležité si toto před započetím dražení zkontrolovat) platba přes systém PAYPAL (k tomuto opět potřebujete registraci na paypal.com, kdy cca za 14 dní přijde poštou! potvrzení o registraci, heslo k přístupu apod..platí se cca 5 EUR za registraci, poté vše probíhá bez poplatku. Tyto platby jsou výhodnější a rychlejší než platby kartou, navíc nikomu dalšímu a neověřenému nesdělujete data o vaší kreditní kartě).

   Tak, pokud máte obě registrace, platnou kartu, tak s chutí do toho….ALE!! Opět naše nenáviděné ale – ale všechno má svá úskalí a je třeba si zkontrolovat několik údajů, než se vrhnete do víru dražení.

 Tak např. přihlásíte se, po zadání „AFRICAN VIOLET“ se vám zobrazí stovky nabízených položek. Vybíráte a najednou vidíte něco, co Vás zaujalo..takže v první řadě se podívejte, zda někdo vybrané zboží nenabízí za nižší cenu, dále musíte zkontrolovat, zda prodávající je vůbec ochoten zasílat do ČR (upozorňuji na to, že většina prodávajících na e-bay jsou Američané nebo Kanaďané a málokterý posílá zboží do Evropy. I u těch, kteří odpoví, že zboží v případě výhry aukce zašlou, si ověřte, zda Vaší zásilku vybaví Fytocertifikátem, bez něj Vám rostliny celníci nepustí do ČR. Pokud zásilku nevybaví, ani se aukce neúčastněte). Navíc se samozřejmě, i v případě, že by certifikát zajistili, nevyplatí toto zařizovat pro jednu vydraženou rostlinu v hodnotě např. 6 USD, když certifikát stojí 30 USD….

 

 
1. - poslední nejvyšší nabídka a možnost vložení nejvyšší Vaší nabídky, občas také možnost okamžité koupě
2 - země bydliště prodávajícího a země, kam zasílá
3 - možnost nahlédnutí do veškerých aukcí prodejce
4 - možnost nahlédnutí do hodnocení prodejce
5 - máš e-bay účet (sledovačky, nabídky, vyhrané aukce, platby, dotazy....)
 
   Většina aukcí trvá 10-14 dní ode dne vložení nabídky. Během tohoto času všichni zájemci mají možnost přihazovat, z vlastních zkušeností vím, že hlavní přihazování probíhá v posledním dni a 3 posledních hodinách platnosti nabídky. Je to časově velice náročné sledovat (vy si můžete vybrané aukce dát do tzv. automatického sledování, kdy počítač Vás upozorní cca 2 hodiny před koncem aukce), je také možno na začátku aukce vložit svou nejvyšší nabídku, kterou jste ochotni akceptovat a počítač za Vás automaticky po 0,5 USD přihazuje až do výše vámi udané hodnoty. Vaše nejvyšší nabídka není viditelná, je možno, že další zájemce vloží tutéž částku, v tom případě automat uzná tu nabídku, která byla učiněna jako první. Je možné, že i Vaši nejvyšší nabídku někdo přeplatí, v tom případě jste dotázáni, zda chcete zvýšit. Pokud ne, aukci jste prohrál a nic se neděje.

   Ještě je také vhodné před zahájením přihazování se ujistit, že nabízející je osvědčený a spolehlivý prodejce, což zjistíte nahlédnutím do jeho hodnotící tabulky (tuto tabulku máte i vy, pokud jste registrováni – hodnocení se udílejí nejen prodejcům, ale i kupujícím….takže pozor…pokud se zúčastníte aukce, vyhrajete, ale nezaplatíte, nebo jinak nedokončíte obchod – nepřevezmete zboží, vrátíte, neproběhne platba ve stanoveném termínu….dostanete záporné hodnocení a příště můžete být prodávajícím vyloučen z aukce jako nespolehlivý a vaše nabídky nebudou akceptovány).

   Pokud jste ochoten toto vše akceptovat, aukce se zúčastníte a vyhrajete, spojte se s prodávajícím a dohodněte si podrobnosti – platba, poštovné (pozor ceny za zboží jsou bez poštovného – proto ještě je dobré před zahájením přihazování se mailem dotázat na cenu poštovného…), balení apod. Pokud platby proběhnou přes PayPal (když vyhrajete a máte platbu přes tento systém – pouze si otevřete svůj paypal účet a všechno je jich připraveno k zaplacení, neboť ebay je na tento systém automaticky napojen, zkontrolujte náležitosti, připočtěte poštovné a zadejte „PAY“. Do druhého dne má prodávající peníze, dostanete hodnocení a můžete se těšit na zboží. Po obdržení a kontrole zboží udělíte prodávajícímu hodnocení a celá aukce je ukončena. Většina těch, kteří na těchto aukčních stránkách prodávají, jsou celkem spolehliví (já si vybírám prodejce s min. 90-100% kladných hodnocení, bez záporných), nedovolí si provádět jakési „kulišárny“ – neboť každé záporné hodnocení znamená nespolehlivost a tudíž méně prodaných věcí. I když, všude se najdou syčáci, ale to je riziko Vaší dražitelské vášně, jak daleko jste ochotní zajít.

   Možná vše vypadá dosti složitě, ale kdo to jednou zkusil, neodolá….ale vše je o odhadu, zkušenosti, výběru prodejce a odhadu ceny a Vaší možnosti riskovat.

Přeji Vám dobrou zábavu a pevné nervy!
 

UP 

 

  BALÍM, BALÍŠ, BALÍME...

  Často je nutné posílat fialky i jiné květinky poštou a mnohokrát se mi stalo, že rostlinky došly k adresátovi rozsypané a polámané.  Nakonec jsem odkoukala balení od americké firmy Violetbarn, kde jsme několikrát objednávaly a i když fialky cestovaly přes půl světa, došly v naprostém pořádku.
Připravíme si pomůcky: sešívačku, lepicí pásku, nůžky, trochu mechu (není nezbytné, ale osvědčilo se mi), čtverec igelitu, gumičky.
 

  Zeminu okolo rostliny pokryjeme mechem, čtverec igelitu nastřihneme do poloviny a navlékneme na krček rostlinky. 

    

  Igelit obalíme okolo květináče a zajistíme gumičkou. Celou rostlinku zabalíme opatrně do novin, pomůžeme si lepicí páskou a nahoře uzavřeme sešívačkou.

     

  Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že takto zabalené rostliny i naše pošta doručí v pořádku a neporušené.

 UP

 
TOPlist