Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 05.02.2016 14:14:54 

Stránky o rostlinách z čeledi podpětovitých

světoví šlechtitelé

 Ralph a Olive ROBINSONOVI - USA

Jedni z nejznámějších šlechtitelů afrických fialek jsou manželé Ralph a Olive Ma Robinsonovi z USA. Ralph je šlechtitelem řady Rob´s (mini a polomini) a Olive Ma řady Ma´s (standardy).
Už od mládí měli oba velký sen – živit se pěstováním a prodejem květin. Tento sen se jim splnil – vlastní firmu The Violet Barn. Šlechtí, pěstují a po celém světě distribuují africké fialky a příbuzné rostliny.

 

"Rob" pěstoval a vystavoval africké fialky od roku 1975. Živil se jako vysokoškolský profesor a na částečný úvazek množil, šlechtil a prodával africké fialky a příbuzné rostliny. V roce 1991 zanechal učení a věnuje se plně rodinné firmě. Je rozhodčím AVSA, přispívá do African Violet Magazine a do četných národních zahrádkářských publikací. Americká asociace sběratelů afrických filek mu udělila bronzovou medaili za celoživotní úspěchy v šlechtění AF a odbornou práci v oboru. 4x byl vyhlášen pěstitelem roku a mnohokrát jeho rostliny získaly titul „Best in show“ na místních, oblastních i národních výstavách.
Jeho řada Rob´s je rozmanitá a každý si v ní najde fialku svého srdce.
 
    
          Rob´s Lucky Penny                                    Rob´s Hopscotch                              Rob´s Vanilla Trail
   
V posledních letech se Dr. Ralph Robinson věnuje ještě šlechtění streptocarpů řady Bristol´s. Některé jsou i vonné.
       
 
    
Bristol´s Smelly Cat - vonný                         Bristol´s Party Girl                             Bristol´s Blue Bopper
                                                                                                                                                                                     
Olive Ma je rodačkou z Taiwanu, vážně začala sbírat a pěstovat rostliny v roce 1986. Vlastnila malé městské zahradnictví „Violet Fun Greenhouse“ v Taichungu. Na jaře 1998 se s „Robem“ vzali a stěhuje se do USA. Je rozhodčí AVSA, pěstitelkou roku 2002. Její rostliny získaly mnoho cen na národních výstavách afrických fialek. Přednáší v celé Severní Americe a východní Asii o šlechtění AF, aranžování květin a pěstování kontejnerových rostlin. 
Řada Ma´s jsou většinou krásné pestrolisté kultivary.
          
 
    
         Ma´s Blueberry Taffy                              Ma´s Easter Parade                           Ma´s Prince Froggie
 
 
 
Dr. Jeffrey L. SMITH - USA
 
Dr. J. Smith  je předním expertem na africké fialky a dlouholetým členem  African Violet Society of America (AVSA). Již dlouhá léta je autorem sloupku genetické poradny pro African Violet Magazine, který nese název "In Search of New Violets" (Hledání nových fialek). Dále je autorem mnoha článků pro African Violet Magazine, The Gloxinian a Crosswords (vydávaný Gesneriads Hybridizers Association).  
Dr. Smith dále napsal kapitolu o šlechtění afrických fialek pro knihu "Breeding ornamental plants" vydanou Timber Press.
Je autorem vlastní knihy o afrických fialkách "Genus Saintpaulia", která byla vydána stejným nakladatelstvím v roce 1998.
Zabývá se aktivním výzkumem genetiky barvy květu u AF a dědičností dalších genetických rysů. Během své práce s botanickými druhy saintpaulia byl schopen odhalit více odlišností mezi těmito druhy než se dříve předpokládalo.
  
Dr. Smith vyšlechtil 3 série afrických fialek:
(pro ilustraci jsou výjimečně použity fotografie stažené ze zakoupeného FC2 AVSA)
 
The Genetic Series : Standardní velikost rostlin s mozaikovou pestrolistostí
 
   
                                          Genetic Snowflake                   Genetic Carmine                      Genetic Blush 
   
The Tomorrow's Series : Standardní velikost rostlin bez pestrolistosti
 
  
                                  Tomorrow´s  Sunrise             Tomorrows´s  Sunbeam         Tomorrow´s  Pink Ice
      
The Yesterday's Series - Standardní velikost nebo trailery, které jsou buď polomini nebo standardní velikost, vyšlechtěné přímo z jednoho nebo více  druhů botanických fialek. 
    
   
                                         Yesterday´s  Valentine        Yesterday´s  Garland               Yesterday´s  Child
    
 
  
RUSKO

B. M. MAKUNI
Zemřel v roce 2002. Byl to jeden z největších a nejznámějších ruských šlechtitelů afrických fialek. Jím vyšlechtěné odrůdy jsou dodnes velice ceněny i zahraničními sběrateli. Byl to velký mistr „šlechtění“ a byl také znám svou dobrosrdečností a přímostí – předívali mu „DĚD“. Neměl vyhraněn žádný „oblíbený tvar květu ani barvu“, proto jeho produkce překypuje typy květů, barvami i kombinací barvy listů a květů. Vyšlechtil téměř 500 odrůd, ale ne všechny byly známé a vyhledávané. Seznam registrovaných odrůd je možno dohledat na www.avsa.org, s ruským i anglickým překladem názvu.
  
 
    
                Swan Princess                           Solveig´s song                     Beloved Daughter          Winter Smiles
        
Pro celistvost přehledu ještě uvedeme několik dalších známějších ruských šlechtitelů:
   
K.F.BUTENE – šlechtitelka z Vilniusu. Původní profesí byla novinářka, později se začala věnovat šlechtění afrických fialek, vyšlechtila spoustu odrůd, z nichž některé se pěstují dodnes (Агата, Элина, Умирающий Лебедь). V mojí sbírce je jediná odrůda od této šlechtitelky, trailer s květem ve tvaru plného růžového stínovaného zvonečku „LITUANIKA“.
  
  
                                                                               Lituanika
 
 
E.V.KORŠUNOVA – další z „ženské“ řady šlechtitelek, velice úspěšná. Zaměřuje se při své selekci na fialky s květy velkých, téměř „obřích“ rozměrů, všech možných barev a kombinací. Jsou to standardní velikosti fialek, nebo „large“ – velké fialky. Vyšlechtila mnoho odrůd, které jsou vyhledávané i mezi zahraničními sběrateli. Velkou část lze nalézt na www.avsa.org - s popisy a fotografiemi odrůd. Prozatím není v provozu její osobní webová stránka, není obnoven provoz. (Její odrůdy začínají zkratkou jména EK a pak následuje vlastní název odrůdy) ЕК - Лесная Фея, ЕК – Любаша, ЕК - Шедевр Художника, ЕК - Солнечная Девочка, ЕК - Солнечный Мальчик.
 
   
                                                EK-Shedevr Khudozhnika (EK-Painter´s Masterpices)
  
 
K.MOREV – šlechtěním se zabývá zhruba od roku 1994, jeho učitelem byl Makuni. Jeho zaměřením jsou fialky s bohatým mnohokvětým kvetením a pevnou kompaktní rozetkou a květy s výrazně vybarvenou maskou. Má nový a neobvyklý náhled na šlechtění a výsledkem je řada fialek s nádherným vybarvením. Zřejmě nejznámější je Kostya´s fantasy – Kostya´s Fantasy
 
  
      Kostya´s Fantasy  
  
 
E.ARCHIPOV – pěstuje mimo jiné i orchideje. Jeho zaměření jsou hlavně modré a fialové tóny zabarvení fialek a obzvláště velké květy. Космическая Легенда, Черная Вишня, Небесное Кружево
 
 
A.N.PUMINOVA – opět žena mezi šlechtiteli, pochází z Ukrajiny, nyní žije v Záporoží. Pokud víme, nyní se nezabývá šlechtěním, její odrůdy se poznají dle zkratky JAN (YAN nebo v původním označení Ян a jménem… Ян – Наталька, Ян – Улыбка, Ян – Алсу, Ян – Селена, Ян – Марышка, ……. (také její odrůdy se nacházejí v registru ruských šlechtitelů na www.avsa.org)
  
  
                                                                                 Yan - Smile
 
 
A nyní alespoň dva z "mladé" generace šlechtitelů, kteří pomalu přebírají štafetu od osvědčených a ostřílených šlechtitelů:
  
A.V.ŠČERBAKOV – jeden z „mladé“ generace s neotřelým přístupek k selekci. Zabývá se i prodejem svých odrůd (kromě jiných i odrůd jiných šlechtitelů), má svůj katalog . Jeho kolekce se skládá kromě jeho odrůd z cca 200 odrůd jiných šlechtitelů, domácích i zahraničních. (Черный Лебедь, Изумруд) 

  

                                                                       Czernyj Lebed (Black Swan)
 
J.ZUBO - další, kteří kromě šlechtitelské práce se zúčastňují aktivně "fialkářského" života v Rusku - pořádání výstav, člen "Российское открытое общество любителей сенполий (РООЛС)" ROOLS (registrováni i pod AVSA), přispívá do časopisu ROOLS - "Senpolii i drugie gesperievye, kromě toho také vystavuje. Vyšlechtil i další z listových chimér - Nočnoy nadzor -  temně zelené, téměř dočerna skvrny na jasně zelené ploše listu a jeho asi nejznámnější řada vyšlechtěných fialek - říká se jí také "říční řada" - neboť jsou pojmenovány po řekách v Rusku. Jsou to všechno trailery (převislé) ve všech barvách Река Волга, Река Москва, Речка Северка...... 
 
     
                              Reka Jenisej                                                                            Reka Volga 
  
D.SENK a J.DATES 
Dva z mladší generace šlechtitelů. Oba mají na svém kontě mnoho odrůd, které ale zřejmě většinu začátečníků „neuchvátí“ obrovskými květy v zářivých barvách. U těchto šlechtitelů se jedná většinou o „sbírkové“ rostliny – všechny zajímavé typem květu – zhruba v 70% jsou to květy typu „vosa“ (okvětní plátky jsou úzké, různě kroucené, rozdělené dva nahoře a tři vespod), některé odrůdy v barvě žluté. V zajímavosti si ovšem nezadají ani v typech listů – girl, longifolia, bustle ve všech možných kombinacích a barvách pestrolistosti. Fotografie jsou z mojí sbírky (Simona), některé již vykvetly, u jiných je zajímavé barevné ladění listů, o to zajímavější bude, až vykvetou.
ALCHEMY ANTIQUE BELLS (Senk), HOOD WINK (Dates), NEVERLAND DREMS a SPRINGTIME WASP (Senk):
    
Další:
D.SENK: ALCHEMY YELLOW STAR; ALCHEMY PARAKEET; BEANSTALK;  BIG BELLS; SENK´S FRUIT FLY; SENK´S FANTASY WASP, SENK´S JUST MISBEHAVIN; SENK´S MAZIN´BLUE; SENK´S MERLOT; SENK´S ROYALTY; SENK´S SAY WHAT?, SENK´S SVEN; SENK´S THE SORCERESS, SENK´S VESPA VERDE; SENK´S WHISPER OF PINK; SENK´S YELLOW STARFISH 
J.DATES: CALICO WASP; DAVE´S MASTERSON WASP; NYMPH FLY, SPOOTNIK 
TOPlist