DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 05.02.2016 14:14:54 

Stránky o rostlinách z čeledi podpětovitých

Vše o pěstování AFRICKÉ FIALKY
 
Listové chiméry - klenoty našich sbírek 

Je to teprve několik let, co se objevila novinka mezi chimérami: listová chiméra. Je charakteristická zvláštní kresbou na listech. Středem listu prochází světlejší nebo tmavší proužek, někeré odrůdy mají listy i tříbarevné. Je zajímavé, že kresba na listech je velmi stálá a není závislá na teplotě a hnojení jako u běžných pestrolistých odrůd.

V roce 1997 vyšlechtil Dr. Ralph Robinson jednu z nejpůvabnějších listových chimér - Rob´s Lucky Penny

 

Následovaly další chimérky od stejného šlechtitele: Rob´s Lucky Charm, Rob´s Lucky Ducky a Rob´s Lucky Number. Všechno jsou miniatury nebo polominiatury.

   

Standardních listových chimér je zatím známo jen několik. Například Harmony´s Little Stinker a Ночной Дозор (Nočnoj Dozor) ruského šlechtitele Jana Zubova.

  

Listové chiméry se stejně jako chiméry květové nedají množit listem, genetická informace zabarvení listu se takto nepředává. Množíme je tedy odnožemi, které vytvoří mateční rostlina sama, nebo seřízneme vrchol mateční rostliny. Ponecháme spodní řadu listů a na "pařízku" vyrostou malé rostlinky identické s mateční rostlinou.

     

Listové chiméry jsou náročné na pěstování i množení, ale vrátí nám to svou krásou a jedinečností. 
 
 
  DIVNOLÍSTKY
 
Africké fialky čítají kolem patnácti tisíc odrůd od mnoha šlechtitelů. Obdivujeme nepřeberné množství barev, tvarů a velikosti květů. Ale pozadu nezůstávají ani tvary, velikosti a barvy listů!
Jen porovnejte! Na následující fotografii jsou lístky fialek velikosti large, standard, polomini, mini a mikromini. Na malém obrázku jsou vedle sebe listy large a mikromini.  
   
 
                                                                                                                                                                                           
A ve šlechtění různých tvarů listů se se „autoři“ předhánějí, čí odrůda bude krásnější, podivnější, barevnější! Mezi nejzvláštnější odrůdy patří fialky Davida Senka. Často jsou to roztodivně pokroucené girl lístky, mnohdy ještě pestré. Jako například Senks´s Say What? jsou mladé lístky pestré, postupně zezelenají, až získají téměř černý nádech. Navíc má girl lístky jakoby zmuchlané, pokroucené...
 
  
 
Další Senkova odrůda, Wild Thang, je ještě podivnější. Girl lístky jsou pestré, hluboce vykrajované s četnými palístky.

 
                       
Méně častý neobvyklý typ listu je list prodloužený – longifolia. Některé odrůdy mají listy velmi úzké a dlouhé, často pestré. Na obrázku je lístek Senk´s Big Bells.
 
 
 
Krásným reprezentantem lžičkových listů je Buckley´s Spoon nebo Nymph Fly, ta má navíc květy typu vosa.

 
 
Bustle back, palístky na rubu fialkových listů, mají různý tvar a velikost. Někdy vypadají jako křidýlka, někdy jako lístek přeložený na rub.
 
 
 
Někdy nemusí fialky ani kvést, aby upoutaly pozornost, co říkáte?  
       
UP  
                                                                                                                                                                                 
  Chiméra – fialkový přelud?

Co to ve světě afrických fialek znamená, když se řekne chiméra? Představme si krásný květ s barevně odlišným proužkem uprostřed každého okvětního lístku. Nejčastěji tvoří odlišná barva výrazný pruh. Jako u těchto odrůd.

  
 
Nejběžnější chiméry jsou rostliny z holandské produkce firmy Humako. Ty celkem běžně koupíme v obchodech, i když jsou dražší než běžné fialky.

   

V nabídce světových šlechtitelů nacházíme překrásné chiméry s květy plnými, jedno-duchými, s fantazijní kresbou i něžné květy s pastelovými proužky jen lehce naznačenými.

   

Nejčastěji jsou chiméry velikosti standard, ale není výjimkou ani miniaturní nebo převislá forma. Listy bývají i pestré a zcela vyjímečně i typu girl.

  

A proč jsou tak vzácné a mnohdy velmi drahé? Na vině je genetika. Informace o unikátní barvě se nepřenáší při množení listovými řízky, ale je třeba vyčkat, až rostlina vytvoří odnože nebo seříznout korunku fialky a rostlinky, které vyrostou na zbytku mateční fialky, mají stejné vlastnosti. Stejně, jako u chimér listových.
                                                                       
UP 
 
 
  NEJEN KVĚTY MOHOU BÝT PESTRÉ... (1.díl)

Africké fialky jsou velmi dekorativní květiny. Ale málokdo ví, že nemají jen krásné barevné květy, ale i velmi pestré a nápadné listy! Seznámíme vás alespoň v krátkém přehledu s krásnými typy pestrolistosti.
     
   
     
V roce 1967 byla registrována první pestrolistá odrůda Tommie Lou (T. Oden). Název této fialky dal jméno celému typu pestrolistosti, většinou se zkracuje na TL.                
   
 
   
Je to pestrolistost, kdy jsou barevné okraje listů. Barva může být od čistě bílé, přes smetanovou, růžovou, červenou a někdy světle hnědou. Mladé lístky mohou být celé barevné a stárnutím středy listů zelenají.

    

Dalším typem pestrolistosti je srdéčková, někdy zvaná champion, podle šlechtitele E. Championa. Je to nejméně stálá pestrolistost, velmi závislá na teplotě a hnojení. Je typická tím, že ze srdéčka fialky vyrůstají barevné lístky, které postupně zelenají. Takže rostlinka má, pokud jsou k tomu vhodné podmínky, trvale barevný střed. A škála barev je opravdu úchvatná!!

  

Dalším typem je mozaiková pestrolistost. Ta je nejstálejší, ale zároveň nejméně častá. Vyznačuje se barevnými skvrnkami po celé ploše listu.

  
       
Ještě se zmíníme o spontánní pestrolistosti, která, jak se náhle objeví, tak také zmizí. Může být následkem virové nákazy nebo chybou ve hnojení, směsí půdy nebo jinou, většinou neznámou příčinou.
Velmi vzácné fialky jsou albíni. Ty se velmi těžce udržují při životě. Většinou jsou schopné přežít jen ve skleníčku.
     
 
   
A poslední typ pestrolistosti je listová chiméra a o té jsme již psali výše.
 
 
NEJEN KVĚTY MOHOU BÝT PESTRÉ... (2.díl)

 Pestrost listů afrických fialek je způsobena genetickou mutací která způsobuje, že chloroplasty v buňkách nejsou schopny vyrobit dostatek chlorofylu pro pokrytí celé plochy listu. Ten se nachází pouze v zelených částech, pestré části jsou nečinné, samostatně nejsou schopny přijímat živiny a jsou vyživovány skrze zelené oblasti. Proto pestrobarevné rostliny rostou pomaleji než jejich zelené listové protějšky.

   

Pro pěstování je vhodné volit stanoviště s jasným rozptýleným světlem bez přímého slunečního záření.

Většina těchto druhů roste dobře při průměrné teplotě 21°C, avšak pro krásné pestré vybarvení je vhodný pokles nočních teplot, některé prameny uvádí jako ideální 20°C ve dne a 15°C v noci.

Při teplotách nad 26°C ztrácejí listy pestré zabarvení.  Je to způsobeno tím, že vysoké teploty mají jakýsi dopad na půdní bakterie, které aktivují rostlinou schopnost pro vyšší absorbování dusíku. Tento jev zvyšuje produkci chlorofylu a proto listy zelenají (je to pouze dočasný stav, který se vrátí do normálu pokud rostlina začneme pěstovat opět v chladnějších podmínkách). Naproti tomu, pokud je rostlina pěstována v přílišném chladnu, bude nedostatek chlorofylu vyšší a listy získají celoplošné bílé zabarvení.

  
ztráta pestrého zabarvení u fialky Lela Marie v důsledku vysokých letních teplot


stejná rostlina následujícího roku z jara po poklesu teplot 

Tyto změny zabarvení se projeví vždy jen na nových listech, dospělé listy zůstávají stejné, tj. pestré nezezelenají, zelené nezískají pestré zbarvení.

 Z výše uvedených důvodů je vhodné přihnojovat pestrolístky hnojivem s nízkým obsahem dusíku. Vhodný poměr NPK je 12-36-14 nebo 15-30-15.

  
     
   
 
ZVONEČKY - VOSY????
 
    Největší ozdoba afrických fialek – to jsou jejich květy. Lze u nich nalézt mnoho typů květů, lišících se tvarem a počtem okvětních plátků. Existují vyšlechtěné formy s květem jednoduchým, poloplným i plným, vypadajícím jako karafiát.
  Ale z původních přírodních forem bylo vyšlechtěno také mnoho fialek s květem svým tvarem připomínajícím zvoneček či květy tzv. vosí.
  Zvonečková forma květu se vyskytuje zhruba v  90% u miniaturních a polominiaturních fialek. Svým tvarem opravdu připomínají více či méně otevřený zvoneček, okvětní plátky jsou u báze srostlé. Mohou být buď více otevřené, nebo srostlé a na konci otevřené – tzv. trubkovité, ve všech možných variantách – jednoduché i plné. Jsou mezi nimi mikrominiatury, miniatury, pestrolístky i převislé.
 
 
 
   

 
 
 
 
 
  Fialky s květy tzv. vosího typu, patří mezi jedny z nejexotičtěji vypadajících. Je to varianta opravdu neobvyklých květů složených z 5ti okvětních plátků rozdělených: že 2 jsou nahoře a 3 dole oddělené větší mezenou, často jsou plátky otočené směrem dozadu a různě zkroucené, někdy velice štíhlé a dlouhé.
 
 
 
 
Oba typy květu existují v mnoha barevných variantách, velice zřídka se vyskytuje tzv. fantazijní žíhání (tj. čárky, skvrny či stříkání v odlišné barvě, než je základní barva květu).
 
  
 
 
 
KVĚTY, KVĚTY, KVĚTY...
 
Květy fialek mají nepřeberné množství barev a tvarů. Ale několika základními pojmy můžeme popsat prakticky každý květ.
   
Podle plnosti a počtu okvětních lístků dělíme květy na jednoduché, poloplné a plné.

   
            jednoduchý                                   poloplný                                 plný
   
Tvary květů rozlišujeme – maceška, hvězda, zvonek a vosa. Všechny tyto tvary mohou být jednoduché, poloplné i plné.
 
     
           maceška                   hvězda                             zvonek                     vosa
 
Kraje okvětních lístků jsou také důležitým znakem při popisu květu. Bývají hladké, vlnité, zřasené, kudrnaté, třásnité.
 
   
                    hladké                                 vlnité                                   zřasené              
           
  
                                          kudrnaté                                  třepenité  
   
Barevné kraje okvětních plátků (lemy) mohou být široké, tenké i jen zlehka naznačené. Zvláštní typ lemu je geneva – tak se označuje výhradně bílý okraj.
                         
   
           naznačený                                    tenký                                         široký 
 
    
                                        geneva                                       třpytivý  
             
 
Podle barvy dělíme květy na jednobarevné, dvoutónové, fantasy, obrácenou fantasy, s očkem, chiméry.
   
   
            jednobarevný                         dvoutónový                                 fantasy                  
   
   
                   fantasy                             obrácená fantasy                          s očkem              
                     
   
                                                                    chiméry    
 
Toto dělení je orientační, typy a barvy se různě kombinují a prolínají.
       
         
        poloplná hvězda, jednobarevná s geneva lemem         dvoutónová plná hvězda s kudrnatým lemem
   
 
   
LISTY, LISTY, LISTY...

Dalším velmi důležitým znakem popisu hybridů afrických fialek je tvar a velikost listů.
Velikosti rozdělujeme na velké, standardní, polominiaturní, miniaturní a mikrominiaturní. Všimněte si obrovského rozdílu mezi největším a nejmenším listem!

 

Tvar listů je velmi rozmanitý. Základní rozdělení je na chlapecké (boy) a dívčí (girl)

  
 
Oba tyto typy mohou být oválné, kulaté, srdčité, špičaté, podlouhlé (longifolia) nebo lžičkovité.

 
  

Okraje listů jsou stejně rozmanité jako okraje květů. Mohou být hladké, zoubkované, vroubkované, vlnité, kudrnaté, cesmínové (holly). Některé girl listy jsou velmi zprohýbané a pokroucené. Zcela ojedinělý je typ "bustle back", tj. malá křidélka obrácená k rubu listu.

 

 

   

Dále rozlišujeme typy povrchu a textury listů. Jsou listy hladké, prošívané, chlupaté a zvláštní a velmi efektní typ clacamas.

 

Barva listů je světle zelená, středně zelená, tmavě zelená a někdy téměř černá.
 
   
Také rub listu je důležitým znakem při popisu fialky. Často se fialky liší jen takovouto maličkostí. Máme rub červený, růžový, zelený nebo stříbřitý.
                                     
       
O pestrolistých fialkách jsme psali už výše.  
 
 
 
Fantazijní fialky
Nejednoho z nás uchvátily svou krásou fantazijní fialky. Tato kresba na květech je stejně ojedinělá jako otisk lidského prstu. Můžete obdivovat květ za květem a vždy budou mít v záloze, čím vás očarovat.
Fantasy kresba se vyskytuje na každém typu květu. Od jednoduchých po plné, od macešek, hvězd, přes vosy ke zvonkům, od jednobarevných přes vícebarevné, dvoutónové k chimérám.
A co je vlastně přesně fantazijní fialka? Je to fialka s  takovým květem, který má na své základní barvě tečky, skvrny a stříkance v jiném odstínu nebo barvě. Na květech najdeme fantasy kresbu nebo obrácenou fantasy.
Při množení fantasy fialek musíme počítat i s možností, že námi nově namnožená fialka nebude mít fantasy. Pravděpodobnost, že naše fialka bude ta s krásnou fantasy kresbou, jako byla mateční rostlina, ze které jsme odebrali list, je zhruba 75%. Ale nepropadejte panice, pokud naše fialka neodpovídá hned při prvním kvetení. Na vybarvení a četnost fantasy má vliv mnoho faktorů. Jedním z nich je vyzrálost/stáří rostliny. Asi ty nejkrásnější fantasy kresby nalezneme u fialek ve stáří 2 let. Jednoduše řečeno se stářím vyzrává a je krásnější. Druhým a také důležitým faktorem je teplota, při které fialka nasazovala poupata. V chladnějším období jako jsou podzim a zima bude fantasy kresba na květu výraznější, zřetelnější, četnější a také krásnější.
Proto, pokud nemá hned při prvním kvetení vámi obdivovanou fantasy kresbu, neklesejme na mysli, je opravdu možné, že se fantasy objeví příště. Jsou známé případy, kdy se objevilo až při pátém kvetení. Ale to už je opravdu extrémní situace.
Pojďte se potěšit tou nádherou s námi.
  
vosa – Senk´s Fantasy Vasp, Fay´s Paisley
  
zvonek – Frosted Fantasy, Flashy Trail
   
jednobarevná – B – Man´s Etna, Ma´s Taffy Swirl, Buckeye Colossal
 
vícebarevná – Kostina Fantazia
 
dvoutónová - Ness Cherub Smiles
   
chiméra – Rob´s Fe Fi, Rob´s Monkeyshines, Yachio
   
obrácené fantasy – Funambule, Ma´s Cosmic Wonder, Mac´s Smoldering Sapphire
   
 

Když fialky "sportují"

Už jste někdy někde slyšeli nebo četli, že pěstiteli vykvetl tzv. "sport"? A nevěděli jste, co si pod tím představit? Pokusíme se vám to vysvětlit.

Každý uznaný kultivar šlechtitel přesně popíše a tak by fialka měla vypadat. Než je nová odrůda uznána, musí být její vzhled ustálený a prověřený mnoha generacemi. Při množení se vlastnosti mateční rostliny předávají na rostliny dceřinné. Jenže příroda si s námi občas pohraje, genetické informace se pomíchají a pak se nestačíme divit, jak jiné květy a často i listy vyrostou a vykvetou z jednoho mateřského listu! Není to běžné, ale tak vzácné také ne. Pokud se tak stane, vidíme občas už rozdíly u velmi malých rostlinek – světlejší a tmavší listy, jejich různý tvar a podobně.

Poměrně časté jsou květové sporty u fantazijních fialek, kde převládne jen jedna barva – většinou ta nejtmavší. Vzácné, ale velmi krásné jsou sporty chimérové – středem okvětního lístku vede barevný proužek.


                                     
         Ma´s Pinata                                                        Ma´s Mardi Grass      

Pokud chceme nějakou fialku označit přívlastkem "sport", je důležité, abychom měli stoprocentní jistotu, že mateční rostlina byla správně označena a jedná se o ověřenou odrůdu. Je chybou označit sportem každou fialku, která nám vykvetla jinak než by měla, pokud ji nemáme z ověřeného a důvěryhodného zdroje.

Pokud se vlastnosti "sportu" upevní a prověří generacemi při množení, stává se z něj často nová odrůda. Seznam uznaných sportů – mají nová jména – a jejich původních odrůd najdete zde http://www.avsa.org/Library.asp

Není bez zajímavosti, že se občas stane, že bývalý sport - nyní nová odrůda – prodělá zpětnou mutaci a přemění se v původní kultivar. Takže je fajn, že si to můžeme na stránkách AVSA ověřit. Zde je jeden z příkladů zpětného "sportu" - mateční rostlina Candelit Delight a z jejího listového řízku vyrostla původní odrůda - Sky Diver

                                        
Candelit Delight                                                              Sky Diver      



Na výstavách afrických fialek v Rusku se dokonce vypisují soutěže o nejkrásnější sport.

A teď několik krásných příkladů kultivarů a jejich "sportů" z našich sbírek. 



                                                       
             Frozen In Time                                                        Frosty Frolic                  

 

                                                      
Irish Flirt                                                               Sassy Sister

 

                                                      
   Ma´s Taffy Swirl                                                    Ma´s Blueberry Taffy 



                                                          
Rob´s Calypso Beat                                                    Rob´s Hand Puppet

 

                                                       
Rob´s Penny Ante                                                  Rob´s Lucky Penny

UP