Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 05.02.2016 14:14:54 

Stránky o rostlinách z čeledi podpětovitých

botanické fialky

B o t a n i c k é   f i a l k y

Africká fialka - Saintpaulia - má jméno po  baronu Walteru von Saint Paul Illaire, který jí první, v roce 1892 v Tanzánii v Usambara Mountains objevil. Odtud také občas používaný název usambarská fialka. Rostlina objevená W. von Saint Paul byla pojmenována Saintpaulia ionantha, podle barvy květů. Byla zařazena do čeledi Gesneriaceae (podpětovité).   Stala se velice oblíbenou a brzy se začala množit pro komerční účely a rozšířila se nejdříve po Evropě a později též do Ameriky a dalších zemí.
. . . . . .
Více než 20 druhů roste řídce na  70 tisících čtverečních kilometrech  v Tanzaniii a Keni. Rostliny rostou jako jednotlivé růžice (rosettes) nebo převisle (trailers) na skalních stěnách nebo kamenitých srázech, stíněných velkými stromy. Několik z těchto druhů bylo použito při kultivaci  nových druhů komerčně pěstovaných afrických fialek mnoha velikostí, barev i tvarů květů i listů.
 
   
Přírodní druhy focené v Botanické zahradě v Praze
   
Přehled druhů dle B.L.Burtta
     
Saintpaulia brevipilosa - kompaktní rostlina tvořící jednu růžici světle zelených listů s krátkými chloupky (brevi-krátký, pilosus-chlupatý), které ale rostou neuspořádaně všemi směry. Květy jsou purpurové barvy, často ukryty pod listy. Objevena: Nguru Mountains ve východní Tanzánii. (AVSA - Reg.No: S 10a, date: 1964, Hybr. Burtt)

Saintpaulia confusa - většinou tvoří jednu růžici, může však mít i několik lodyh. Odtud pochází název (confusus-nejasný, zmatený). Květy jsou purpurové barvy, listy středně velké, zelené, lehce zoubkované a prošívané. Objevena ve východní části pohoří Usambara. (AVSA - Reg.No: S 16, date: 1958, Hybr. Burtt)

Saintpaulia difficilis - většinou tvoří jednu růžici, může však mít i několik lodyh. Má purpurově zbarvené květy a velice světle zbarvené, dlouhé listy s tendencí se lžicovitě stáčet. Název (difficilis-obtížné) patrně vyjadřuje poměrně obtížné šlechtění. První nálezy v severovýchodní Tanzánii, pohoří Usambara. (AVSA - Reg.No: S 15, date: 1958, Hybr. Burtt)

Saintpaulia diplotricha Parker - Malá rostlinka s jednou růžicí, s velmi světle modrými květy a zoubkovanými tmavě zelenými listy. Porostlá je dvěma typy chloupků (diplo-dva, trichos-vlasy). Poprvé objevena v severovýchodní Tanzánii, pohoří Usambara.

Saintpaulia goetzeana - Malá rostlinka s množstvím korunek - trailer (převislá), Má bílé nebo velice světle modré květy a malé, kulaté, tmavě zelené lístky. Pojmenována je po sběrateli Goltzovi. Poprvé objevena v Uluguru Mountains ve východní Tanzánii.  (AVSA - Reg.No: S 10, date: 1900, Hybr. Engler)

Saintpaulia grandifolia - Rostlina vysokého vzrůstu s jednou korunkou, má tmavší modré květy a velké, světle zelené zoubkované listy. Název pochází z latinského grandi-velký + folius-list. Objevena - Usambara Mountains.

Saintpaulia grotei - Velký trailer se zelenými zoubkovanými listy na dlouhém řapíku. Květy jsou modré s tmavším vnitřkem. Název odvozen od jména sběratele H.Grote. Naleziště - Usambara Mountains. (AVSA - Reg.No: S 17, date: 1921, Hybr. Engler)

Saintpaulia inconspicua - Malý trailer s malými modrými a bílými květy. Dnes se již volně v přírodě pravděpodobně nebyskytuje. Název pochází z latinského inconspicuus-nenápadný, nepatrný. Naleziště - Uluguru Mountains ve východní Tanzánii. (AVSA - Reg.No: S 1, date: 1958, Hybr. Burtt)

Saintpaulia intermedia - Většinou tvoří jednu růžici, ale vyskytuje se i jako trailer. Má středně modré květy a kulaté, lehce zoubkované listys tendencí se lžicovitě stáčet. Její název z latinského intermediate-prostřední, přechodný mezi vyjadřuje typ růstu mezi rosetou a trailerem. Naleziště - Usambara Mountains. (AVSA - Reg.No: S 9, date: 1958, Hybr. Burtt)

Saintpaulia ionantha - Převážně tvoří jen jednu růžici, ale má tendenci i odnožovat. Má fialově modré květy a tmavě zelené prošívané listy se zoubkovaným okrajem. Je to rostlina, ze které pochází mnoho dnešních kultivarů. Název je z řeckého ion-purpur + anthos-květ. Naleziště - Usambara Mountains. (AVSA - Reg.No: S 5, date: 1893, Hybr. Wendland)

Saintpaulia magungensis (S. magungensis var.magungensis) - Kompaktní trailer s kulatými, lehce lžicovitými listy. Květy jsou modré s tmavším středem. V přírodě se již nevyskytuje, existuje ale mezi kultivary. Název odvozen z lat. názvu města Magunga v severovýchodní Tanzánii, kde byla objevena. (AVSA - Reg.No: S 19, date: 1950, Hybr. Roberts)

Saintpaulia nitida - Roste vzpřímeně s jednou korunkou nebo i jako trailer. Má malé tmavomodré květy a hladké, kulatější tmavozelené listy. Podle nich má název z lat. nitidus-lesklý, hladký. Naleziště - Uluguru Mountains ve východní Tanzánii. (AVSA - Reg.No: S 13, date: 1958, Hybr. Burtt)

Saintpaulia orbicularis (S. orbicularis var.orbicularis) - S jednou korunkou lístků nebo i jako trailer. Má kulaté, lesklé tmavozelené listy s červenohnědým řapíkem. Malé květy jsou světle modré s tmavším středem. Název vyjadřuje tvar listů, latinsky orbicularis-kruhovitý. Naleziště - Usambara Mountains. (AVSA - Reg.No: S 14, date: 1947, Hybr. Burtt)

Saintpaulia pendula (S. pendula var.pendula) - středně velký trailer se světle modrými květy a kulatými zoubkovanými listy šedo-žluto-zelené barvy. Název z latinského pendulus-visící, podle květů, které rostou na stopce po jednom. Naleziště - Usambara Mountains  (AVSA - Reg.No: S 8, date: 1958, Hybr. Burtt)

Saintpaulia pusilla - Nejmenší z botanických fialek, roste s jedinou korunkou. Má malé, dvoubarevné květy - modré a bílé. Listy jsou drobounké, trojúhelníkového tvaru, na spodní straně dokarmínova. Jsou z ní vyšlechtěny miniaturní druhy fialek. Původní druh již pravděpodobně vyhynul. Název z latinského pusillus-velmi malý, podle velikosti rostlinky. Objevena ve východní Tanzánii v Ulugura Mountains. (AVSA - Reg.No: S 2, date: 1900, Hybr. Engler)

Saintpaulia rupicola - Trailer se středně modrými květy a mušlovitými, středně zelenými listy. Název pochátí z latinského rupe-útes + cola-obyvatel, podle místa výskytu. Objevena v Keni, severozápadně od Mombasa. (AVSA - Reg.No: S 10, date: 1964, Hybr. Burtt)

Saintpaulia shumensis - Velice malý trailer. Květy jsou světle modré s tmavším centrem. Listy jsou malé, kulaté a světle zelené. Pochází z ní mnoho kultivarů. Název podle Shume, což je oblast v Usambara Mountains, jejího naleziště. (AVSA - Reg.No: S 3, date: 1955, Hybr. Burtt)

Saintpaulia teitensis - Vzpřímeně rostoucí fialka s jednou korunkou a kulatými mušlovitými, tmavozelenými listy. Světle purpurové květy jsou často schované mezi listy. Název z latinského názvu pohoří Teita v jihozápadní Keni. (AVSA - Reg.No: S 4, date: 1958, Hybr. Burtt)

Saintpaulia tongwensis - Velká, vzpřímeně rostoucí fialka s jednou korunkou. Má hojné květenství se světle modrými květy a velkými ostrými(dlouhými)  tmavo-zelenými listy. Jméno pochází z názvu místa, kde byla poprvé objevena - hory Tongwe v jihovýchodní Tanzanii. (AVSA - Reg.No: S 6, date: 1947, Hybr. Burtt)

Saintpaulia velutina - Občas sice roste i jako trailer, ale častěji vytváří jen jednu rozetu. Květy jsou světle modré s tmavším vnitřkem, listy tmavozelené se zoubkovaným okrajem. Chloupky, které celý list pokrývají, na nich vytváří dojem sametu. Naleziště - Usambara Mountains. (AVSA - Reg.No: S 11, date: 1958, Hybr. Burtt)
  
  
Další druhy popsané AVSA  (African Violet Society of America) 

S. Botanika -      

S.diplotricha Punter #0 - Malý standard.  (AVSA - Reg.No: S 12c, date: 1947, Hybr. Burtt)
 
S.diplotricha Punter #6 - Standard. (AVSA - Reg.No: S 12a, date: 1947, Hybr. Burtt)
  
S.diplotricha Punter #7Malý standard. (AVSA - Reg.No: S 12b, date: 1947, Hybr. Burtt)
  
S.grandifolia #237Large. (AVSA - Reg.No: S 7, date: 1958, Hybr. Burtt)
 
S.grandifolia #299 - Large. (AVSA - Reg.No: S 7a, date: 1958, Hybr. Burtt)
  
Dále existují dvě formy S.grotei, které ale nejsou uznány Master Variety List of the AVSA. Jedná se o S.grotei "Amazon" a S.grotei "sport".
 
Také existuje množství různobarevných forem S.ionantha, např. Saintpaulia ionantha (white), S.ionanth "Amazon".
 
S.magungensis var.minima - Mini trailer. (AVSA - Reg.No: S 19a, date: 1964, Hybr. Burtt)
 
S. magungensis var.occidentalis - Křovitý trailer. (AVSA - Reg.No: S 19b, date: 1964, Hybr. Burtt)
  
S. orbicularis var. purpurea -  Standard. (AVSA - Reg.No: S 14a, date: 1964, Hybr. Burtt)
 
S. pendula var. kizarae - Trailer.  (AVSA - Reg.No: S 8a, date: 1964, Hybr. Burtt)
 
Dvě formy S.velutina: S.velutina "Amazon" a S.velutina "Light".
 
S. House of Amani - Standard.
    
Saintpaulia Robertson
 
Sigi Falls - Velký standard, či křovitý trailer.
 
S.mafiensis  
 
TOPlist